Tarihçe

Geçmişten Bugüne KLİVET

KLİVET 2012 yılında veteriner hekimlik mesleğine değer katmak üzere, gönüllü olarak çalışmalar ortaya koymak için biraraya gelen klinisyen veteriner hekimlerden oluşan bir STK olarak kurulmuştur. Dernekler faaliyet gösterdikleri alanlarda belirledikleri sorunların çözümleri için projeler geliştirip, kamu kurum ve kuruluşlarına çözüm önerileri sunan, üyelerinin haklarını, saygınlığını, gelişimini ve dolayısıyla toplumun gelişimini hedefleyen, çağdaş demokratik toplumların vazgeçilmez unsurları olan kurumlardır.

Veteriner hekimlik alanında faaliyetler yürütmek üzere başta Akif DEMİREL ve Prof. Dr. Tahsin YEŞİLDERE öncülüğünde biraraya gelen, klinisyen veteriner hekimler tarafından 2012 yılının şubat ayında kurulan “Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği”, kısa adıyla KLİVET 04.02.2012 tarihinde ilk toplantısını yapmış ve ilk yönetim kurulunu oluşturmuştur. 

İlk yönetim kurulu aşağıdaki kişilerden oluşmaktadır;
Kurucu Başkan: Vet. Hek. Tamer Halit ÖZDOĞAN
Üyeler: Prof. Dr. Tahsin YEŞİLDERE, Vet. Hek. Tarık AKAN, Vet. Hek. Akif DEMİREL, Vet. Hek. Filiz DEMİREL, Vet. Hek. Nadire Işıl KARATAN, Vet. Hek. Levent BAYRAKTAR. Akabinde giderek büyüyen KLİVET her dönem gelişerek ve yenilenerek yeni yönetim kurulları ile çalışmalarına devam etmiştir.

Kısa sürede ülke çapında hızla artan sayıda üyesi ile büyüyen bir dernek olarak bugün 1000’ den fazla üyesi ile saygın bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

KLİVET tüzüğünde yer alan, üyelerinin mesleki gelişimini destekleyici eğitim faaliyetlerine kurulduğu yıl olan 2012 senesinden itibaren başlamış ve o tarihten bu yana durmaksızın yüzlerce seçkin eğitim organizasyonu düzenleyerek ülkemiz veteriner hekimlerinin mesleki gelişimlerine katkı sunmuş ve sunmaya devam etmektedir. Daha sonra geleneksel hale gelecek olan KLİVET'in düzenlemiş olduğu ilk büyük organizasyonun çalışmalarına 2012 Temmuz ayında başlanmış ve 2013 Mayıs ayı içerisinde KLİVET I. Bahar Sempozyumu “Kardiyoloji” ana başlığı altında büyük bir başarıyla düzenlemiştir. Günümüze kadar Dermatoloji’den Radyoloji’ye, Nöroloji’den, Acil Müdahale’ye, hatta Pediyatri’den Geriyatri’ye pek çok ana temayı her yıl düzenlenen KLİVET Bahar Sempozyumları’nda tüm yönleri ile ela alınmıştır. Mesleğimizin gelişimi için birçok alanda fikir liderliği yapan KLİVET ülkemizde düzenlenen ilk Webinar’ı 2013 yılında Veteriner Göz Hastalıkları alanında gerçekleştirdi.
Bunun yanı sıra Türkiye’nin her yerinde pek çok seminer düzenlemiş ve birçok workshop organize ederek, ülkemizde mesleğimizin gelişimi için özveri ile çalışmalarına devam etmiştir. Pek çok farklı fikir ve girişimi hayata geçirerek mesleğimizi çağdaş, arzulanan ve kıymeti bilinen bir meslek haline getirmek için çalışan KLİVET üyelerinin ilgi ve katkılarıyla halen çalışmalarına ara vermeksizin devam etmektedir.

Uluslararası kongrelerde stand açarak düzenlediği eğitimleri yurt dışında da tanıtan ve yurt dışından birçok meslektaşında katılımına aracılık etmiş olan KLİVET, yıllar içinde yaptığı pek çok eğitim faaliyeti ile yurtdışında ülkemizi temsil etmiştir.

Mesleki gelişimin yalnızca eğitim faaliyetleri ile sağlanamayacağını düşünen KLİVET Yönetim Kurulu mesleğimizin kamuoyunda duyurulmasını ve mesleki bilincin artmasını sağlamak amacıyla pek çok sosyal sorumluluk projesine de imza atmıştır. KİDZANİA’da yer alan KLİVET VETERİNER KLİNİĞİ adlı istasyonda çocuklara veteriner hekimlik mesleğini tanıtan ve birebir deneyimleme imkânı sağlayan eşsiz bir proje yapmıştır. Bu projede her yıl binlerce çocuğa ulaşmış, 5 yıl içinde 150.000’den fazla çocuğun Veteriner Hekimlik mesleği hakkında bilgilenerek, farkındalığının artmasını sağlamıştır.

Bunun yanı sıra yine çocukluktan itibaren, geleceğin hayvan severleri olacak nesillere mesleğimizi doğru aktarmak adına VETMEN adlı bir çocuk kitabı tasarlamış, grafik tasarımını Güldem Bektaş’ın yaptığı bu kitabın seri halinde devamını sağlamıştır. Tasarımı, içeriği, basımı, pedagojik onayları ve dağıtımı tamamen Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği tarafından sağlanan bu yayın tüm çocuklara ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Türkiye’nin her yerinden gelen talepler doğrultusunda okullarda da dağıtımı yapılan VETMEN sektörde bir ilk olmanın da haklı gururunu yaşadığımız çok kıymetli bir projedir.

Geleceğin klinisyen veteriner hekimleri olacak; veteriner fakültesi öğrencilerine 2017 yılından beri düzenli olarak burs sağlayarak yine sektörde bir ilke imza atan KLİVET, yıllar içinde sektörün desteği ile verdiği burs sayısını da arttırmıştır. 2024 yılında KLİVET ÖĞRENCİ BURSU verilen öğrenci sayısı 28 öğrenciye ulaşmıştır.

2024 yılından itibaren KLİVET AKADEMİ çatısı altında toplanan KLİVET öğrenci temsilcileri, Türkiye genelinde veteriner hekimlik eğitimi verilen tüm fakülteden gelen toplam 63 öğrenciden oluşmaktadır. KLİVET AKADEMİ bünyesinde düzenlenen eğitimler ile veteriner fakültesi öğrencilerine yeni bir bakış açısı ve vizyon katmak üzere çalışmalarına devam etmektedir. KLİVET METAVERSE eğitim seminerleri ile gelecekteki kariyer hedefleri için öğrencilere farklı bir vizyon sağlamayı hedefleyen KLİVET, Metaverse platformunda bir alan kurarak yine bir yeniliğe öncülük etmiştir. KLİVET 2024 Mayıs ayında ilk kez düzenlenen KLİVET 1. ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ ile sektörde yine bir ilki gerçekleştirmiştir. Türkiye genelinde tüm fakültelerden toplam 700 öğrencinin bir araya geldiği bir kongre ile yeni bir döneme de imza atmıştır. Yıllar içinde gelenekselleşmesini hedeflediği bu kongre ile de sektöre yakın dönemde katılacak olan genç meslektaş adaylarımıza da faydalı olacak bir etkinlik yapmaktadır.